200 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz

Ortopedia

Ortopedia

Çocuk Ayakkabısı Seçimi

Çocuk ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeli? 
 
Ömür boyu vücudu taşıyacak olan ayaklara yürümeye başladıktan itibaren çok önem vermeliyiz, aksi takdirde ileri yaşlarda telafisi mümkün olmayan problemler ile karşılaşabiliriz. Bu bakımdan çocukluk yıllarında kullanılan ayakkabının özenle ve bilinçle seçilmesi gereklidir. Ortopedik Ayakkabı Uzmanı Mimar Dinçer ÜNAL, çocuğunuza ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlattı.
 
• Çocuk ayakları doğal olarak ter üretir, bu esnada ayakkabının içindeki sıcaklık 40 derece civarındadır. Bu sıcaklık belli bir süre sonunda teri neme çevirir. Sıcaklık, nem ve ayakkabının içindeki karanlık bölge bakterilerin hızla üremesi için en uygun ortamdır. Bu ortamın oluşmasını engellemek için ayakkabı seçerken, hava alan, gözenekli doğal deri yüz ve astar kullanılmış olmasına, ayrıca nem emici özel maddelerin ilave edilmiş olmasına dikkat etmek gerekir.
 
• Kanserojen maddeler, nefes yoluyla, beslenme yoluyla ve cilt yoluyla vücudumuza girmektedir. Çocuklarımıza temiz hava ve temiz gıda sağlarken gösterdiğimiz özeni 
ayakkabı malzemelerinde de göstermeliyiz, özellikle ayakkabıda cilt ile temas eden sayanın ve astarın, formaldehit, chrome VI, azo boyar maddeleri gibi kanserojen maddeler ile işlenmemiş derilerden üretilmiş olması son derece önemlidir.
 
• Çocuk ayak gelişiminde kalıbın çok büyük önemi vardır. Ayak anatomisi ile kalıp uyumlu olmalıdır. Ayakkabı kalıbının arka bölgede topuğu kavrayacak, tarak bölgesinde ise eklem hareketlerini rahatlatacak boyutta olması gerekir. Baş parmağın bulunduğu bölge, parmağın hareketlerine imkan verecek hacimde olmalıdır.
 
• Yürüme esnasında, taban yere tümüyle bastığı anda ayak boyu uzar. Parmak uçlarının bu esnada burunda sıkışmaması için kalıbın boyu, bir numara uzatılmak suretiyle tolerans sağlanır. Taban kaslarının gelişmesinde ve düz tabanlığın önlenmesinde kalıp çok önemlidir.
 
• Taban kasların gelişmesinde bir diğer önemli husus, metatarso-falanjial eklemin (parmaklar ile tarak kemikleri arasındaki eklem) çok rahat hareket etmesi gerektiğidir. Bu bakımdan ayakkabının tabanında kullanılan malzemelerin belli bir esneklikte olması kesinlikle önemlidir.
 
• Tabanın gelişmesinde bir diğer önemli nokta, kavisin altına uzunlamasına yerleştirilmesi gereken ve süspansiyon özelliği olan yumuşak lateks destektir. Bu desteğin sert olması yarar yerine zarar verir ve alt kasları tembelleştirir.
 
• Ayağın içe veya dışa basması (valgus-varus), ileri yaşlarda eklemlerde ciddi problemlere neden olur. 
 
Bu Problemler:
 
• Bilek, diz, kalça, omurga, omuz ve boyun kireçlenmelerine,
 
• Omurga eğriliklerine (skolyoz),
 
• Bacak eğriliklerine (O-Bein),
 
• Eklem ağrılarına,
 
• Bel problemlerine,
 
• Günde 8000 - 14000 arası adım attığımız düşünülürse aşırı yorgunluğa neden olur.
 
• Seçilecek bot ve ayakkabıda valgus ve varusu önlemek için, iç ve dış aşık kemiklerini rahatsız etmeyecek boyutlarda sert fort kullanılmalıdır.
 
• Burundaki bombe; dorsal fleksiyon (tarak bölgesindeki kırılma açısı) durumunda parmakların üst kısmını tahriş etmemesi için, kırılma hattını aşmayacak şekilde ölçülendirilmelidir.
 
• Bot ve ayakkabı bileği sıkıca kavramalıdır. Bu kavramanın aynı zamanda konforlu olabilmesi için bilek yastığı kullanılmalıdır.
 
• Özellikle içe basmayı önlemek için topukta özel asimetrik thomas ped kullanılmalıdır.
Sonuç olarak çocuklarımıza seçeceğimiz ayakkabılarda;
 
ortopedik
anatomik
dermatolojik özellikler bulunmalıdır. Bu özelliklere ilaveten psikolojik özelliği unutmayalım ve yukarıdaki özelliklere sahip ayakkabının günün modellerine ve renklerine uygun olmasına da dikkat edelim.
 

Ortopedia`nın Faydaları

 

SPS (Shock Point System)

ORTOPEDIA® BOT ile sağlıklı yürüyüş için SHOCK POINT SYSTEM (SPS) geliştirilmiştir.
 
Yürüyüş, yani adım 4 fazda tamamlanır. Bu fazlar esnasında vücut yükü; tabanın belli bölgesinde yoğunlaşır ve sırası ile diğer bölgelere aktarılır. SPS sistemi yükün yoğunlaştığı bölgelerde, kullanılan malzemenin özelliği nedeniyle, hızlı emilmesi ve diğer bölgelere kolay aktarılması esnasına dayanan bir fizyolojik sistemdir.
Bu sistem, yürüme fizyolojisine göre, taban bölgesindeki basınç ve yük aktarma noktalarında, farklı dansitelerde (yoğunluk) ve farklı dizaynlarda malzemeler kullanmak sureti ile oluşturulan flexibilite ve yük emicilik (shock absortibion) sayesinde elde edilen sağlıklı yürüme sistemidir.
 
Dıştaban altında;
 
Dıştaban üstünde;
 
Kalkaneus ( topuk kemiği ) şok emici butonu
Transversal (tarak bölgesi ) yük aktarma elemanı
Hamle ve parmak dorsal fleksiyon elemanı
 
İçe basmayı önlemek (pes plano-valgus) THOMAS topuk kullanılmıştır
 
Şok noktalarına isabet eden bölgede pençe bölgelesinde tabanın içine, topuk bölgesinde poliyou mostranın altına TECHNOGEL® yerleştirilmiştir. 
 
TECHNOGEL® 
 
Technogel, Bayer AG Leverkusen tarafından üretilen, Poliuretan bazlı, plastik ihtiva etmeyen ve toksik (non-toxic) olmayan bir medikal malzemedir
 
Özellikleri;
 
Nem emici
 
Mükemmel şok emici (shock absorber)
 
Mükemmel basınç dağıtıcı
 
Cilt için non-toxic
 
Zaman içinde boyut sabitliği
Pronasyon trans

Pronasyon

Ayak ve bacak rahatsızlığının en büyük nedenlerinden biri fazla pronasyondan kaynaklanır.

Ayakkabı Kullanımı trans

Ayakkabı Kullanımı

Ayakkabınız kullanım amacına uygun olarak kullanılmalıdır.

Varis trans

Varis

Varis tedavisinde yıllardır uygulanan varis çorapları, güncelliğini hala yitirmedi.

Ayak Gelişimi trans

Ayak Gelişimi

Ayaklar vücudumuzun çok önemli bir parçasıdır. Bebeklerin ayakları yumuşak ve esnektir. İskeletin sadece bir parçası kalsiyumludur.

Genel Bilgiler trans

Genel Bilgiler

Bilinçli ayakkabı seçimleri yaşam süreci içinde oluşabilecek bazı sağlık problemlerini engelleyebildiği gibi, bazı ayak problemlerinin tedavisini de sağlıyor.